„Walczył w Powstaniu Wielkopolskim!”

27 grudnia, 2015

KACZORY, ŚMIŁOWO, MORZEWO, DZIEMBOWO, RZADKOWO, RÓWNOPOLE. Dzisiaj, w 97. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego na Cmentarzu Parafialnym w Kaczorach, kolejny już raz, odbył się uroczysty apel ku czci ofiar Powstania Wielkopolskiego , przygotowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Kaczor i Okolic, Szkołę Podstawową w Kaczorach, uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kaczorach oraz “Kaczorskich patriotów”.

Byliśmy z kamerą na zeszłorocznym apelu i cieszy nas, że w tym roku cześć powstańcom oddało, przynajmniej, trzy razy więcej osób!

– Powstanie Wielkopolskie przez lata było niedoceniane. Dziś na szczęście przywracana jest mu właściwa ranga, a pamięć o nim ożywa. Dlatego spotykamy się tu na cmentarzu w Kaczorach, blisko mogił ludzi, którzy walczyli w Powstaniu na naszej wielkopolskiej ziemi – mówił rok temu Bogdan Lach prezes SPKiO.

Zaczęło się o godzinie 12.30. Sztandar Powstańców Wielkopolskich oraz Sztandar Gimnazjum zostały wprowadzone przy wyciu syreny Straży Pożarnej w Kaczorach. Następnie zebrani odśpiewali hymn narodowy.

Potem głos zabrał Bogdan Lach prezes SPKiO, który przywitał Mariana Martenkę radnego powiatu pilskiego, Henryka Witta sołtysa wsi Kaczory, Wiesławę Kończak dyrektorkę Szkoły Podstawowej w Kaczorach, grono pedagogiczne oraz liczną grupę Kaczorskich Patriotów i pozostałych zebranych.

Kolejnym punktem uroczystości było odczytanie listy pochowanych uczestników Powstania Wielkopolskiego na cmentarzu w Kaczorach. Byli to: Wacław Chojnacki, Stanisław Ciężki, Wiktor Martenka, Antoni Janusz, Jan Kończak, Wojciech Paczyński, Józef Twardowski, Klemens Wełnic, Leon Wiórek, Wacław Woźniak, Franciszek Zabłotny i Wincenty Zaczyński. Po odczytaniu każdego z nazwisk walczących zabrzmiał wspólny okrzyk „walczył w Powstaniu Wielkopolskim!”

W międzyczasie młodzież zapalała znicze na grobach uczestników powstania. Następnie w krótkim pokazie słowno-muzycznym wystąpili uczniowie z kaczorskiej podstawówki, przygotowani przez panie: Mariolę Bilejczyk, Mariolę Grabowską i Joannę Stachowiak. Pięknie zaprezentował się chór pod kierownictwem Andrzeja Szymczaka. Zabrzmiały między innymi: „Sen o Poznaniu”, „W Poznaniu wybuchło powstanie” i „ Pieśń o Poznaniu”.

Uroczystość zakończyła się pamiątkowym zdjęciem wszystkich uczestników apelu.

Po zakończeniu apelu w Kaczorach członkowie SPKiO odwiedzili  też cmentarze w: Śmiłowie, Rzadkowie, Równopolu i Morzewie. Tam także zapalono znicze.

Organizatorzy uroczystości dziękują przyjacielowi naszej redakcji za ofiarowanie sztandaru oraz patriotycznych kotylionów dla uczestników apelu.