Tego jeszcze nie było. Kaczorskie „Łaziki” tematem pracy naukowej

10 lipca, 2016

okładka pracy

KACZORY. Działalność kaczorskich „Łazików” wiele razy relacjonowana była w prasie i na portalach internetowych (m. in. na NaszeKaczory.pl), niekiedy także w telewizji. W tym roku dochodzi do tego analiza naukowa.

Kilka dni temu absolwentka kaczorskiego gimnazjum Joanna Maciejewska obroniła na ten temat pracę licencjacką, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Grażyny Krzyminiewskiej w PWSZ w Pile. Ponad 70-stronicowe opracowanie nosi tytuł „Działalność Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego PTSM „Łaziki” przy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kaczorach w latach 2011-2016”.

O pracy mówi Tomasz Witkowski opiekun i założyciel koła:

„W pierwszej części pt. „Turystyka szkolna” autorka skupiła się na teoretycznej analizie tego rodzaju działalności w polskich placówkach oświatowych. Zdefiniowała podstawowe pojęcia, przedstawiła funkcje turystyki szkolnej oraz normy prawne, a także proces rozwoju na przestrzeni lat. Trudnością okazało się dotarcie do źródeł, z uwagi na niewielką liczbę opracowań naukowych na ten temat.

W drugiej części pracy pt. „Działalność szkolnego koła krajoznawczo-turystycznego Łaziki” autorka szczegółowo opisała jego działalność w latach 2011-2016. Uzupełnieniem tekstu są kolorowe zdjęcia i cytowane pozycje źródłowe.




Trzecia i ostatnia część pracy to „Działalność  szkolnego koła krajoznawczo-turystycznego Łaziki w opinii uczestników”. Przeprowadzone badania ankietowe wśród uczniów pokazały m.in. zainteresowanie wyjazdami (ciekawość świata), osiągane korzyści (wspaniałe wspomnienia, poznawanie ciekawych miejsc), preferencje form wyjazdów (spływy kajakowe, rajdy górskie) i ich ocenę (bardzo dobra, fenomenalna). Nie było żadnych odpowiedzi negatywnych także i w innych pytaniach. Okazało się, że dla uczniów działalność „Łazików” to coś więcej niż podróżowanie, to wymiar emocjonalny czego dowodem mogą być przytaczane opinie na temat najpiękniejszych wspomnień (np. rekreacja na pomoście we Wrzosach).”

Na koniec autorka pracy przedstawiła także wyniki badań na podstawie wywiadu swobodnego z opiekunem koła. Wypowiedzi uczniów i nauczyciela – opiekuna koła – były podobne.

W podsumowaniu pracy możemy przeczytać m.in. że przykład SKKT „Łaziki” jest wyjątkowy i godny uznania, a turystyka bardzo dobrze wpływa na młode pokolenie.

– Pani Joannie Maciejewskiej gratulujemy pomysłu dot. tematu pracy i dziękujemy za wysoką ocenę wystawioną działalności „Łazików”. Życzymy kolejnych sukcesów – podsumowuje T. Witkowski.