Sołectwo Zelgniewo

20 marca, 2014

ZELGNIEWO. Wieś leży na północnym krańcu gminy Kaczory, liczy ok. 470 mieszkańców. Sołtysem jest Bogdan Pszczółka (Zelgniewo 57, tel. (67) 2838898).

Zelgniewo to rolnicza wieś. Istnieje tu ponad 30 gospodarstw – nowoczesnych, uzyskujących wysokie plony. Średnie gospodarstwa mają powyżej 20 ha, trzy największe – po ponad 80 ha. Gleby są bardzo dobre, więc ziemia jest tu w cenie.

W centrum wsi stoi dzwonnica z 1929 roku wybudowana przez ewangelików. W 2009 r. na dzwonnicy została umieszczona tablica upamiętniająca bohaterskich mieszkańców Zelgniewa, którzy stanęli do nierównej walki z najeźdźcą hitlerowskim.

Niedaleko znajduje się Wiejski Dom Kultury, remiza strażacka (Ochotnicza Straż Pożarna w Zelgniewie istnieje od 1926 roku).

Na końcu wsi, przy wyjeździe na Śmiłowo, stoi budynek, w którym mieściła się szkoła, a obecnie zajmuje go przedszkole. Po drugiej stronie drogi jest boisko sportowe.

Według niektórych źródeł królewski folwark powstał tu już w czasach króla Kazimierza Wielkiego, ok. 1350 r. Wieś natomiast powstała między 1597 a 1605 r., kiedy kolejny starosta, Piotr Potulic, osadził tu 6 niemieckich chłopskich rodzin, przydzielając im ziemię, Królewski folwark w 1815 r. przeszedł w prywatne ręce. W 1906 r. jego ostatni właściciel Rechberg sprzedał majątek komisji kolonizacyjnej. Ta podzieliła grunty i osiedliła na nich chłopów z Galicji i Zachodnich Niemiec. W 1910 r. Zelgniewo zostało połączone szosą z Piłą, a w 1930 r. położono bruk do Śmiłowa. W okresie międzywojennym wieś leżała kilka kilometrów od granicy z Rzeszą. Przejście graniczne znajdowało się między Zelgniewem a Płotkami. Dlatego też utworzono tu placówkę straży granicznej, która podlegała Komisariatowi SG w Wysokiej.

(więcej informacji na www.kaczory.com.pl)

Sołectwo Równopole
Sołectwo Brodna