Referendum już w najbliższą niedzielę
4 września, 2015
„Czy jesteś za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu?”, „Czy jesteś za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?”, „Czy jesteś za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?” – Na te trzy pytania będziemy odpowiadać już w niedzielę, 6 września. Jest to bowiem dzień, na który zarządzono ogólnokrajowe referendum.
W jakich godzinach można głosować w referendum?
Głosowanie w ogólnopolskim referendum trwa od godziny 6:00 do 22:00 . Nie wolno zapomnieć o zabraniu dowodu osobistego lub innego ważnego dokumentu tożsamości (np. prawa jazdy). Bez niego nie otrzymamy karty do głosowania.
Jak głosujemy?
Po pobraniu karty do głosowania, głosujący udziela odpowiedzi na postawione pytanie, stawiając znak „X” odpowiednio w kratce obok odpowiedzi pozytywnej „TAK” albo odpowiedzi negatywnej „NIE”. Głos będzie nieważny, jeżeli na karcie do głosowania postawi się znak „X” w obu kratkach obok odpowiedzi na pytanie lub nie postawiło się go w żadnej z kratek. Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych pytań lub wariantów rozwiązania albo poczynienie innych dopisków poza kratką nie wpływa na ważność głosu.
Cisza wyborcza w czasie referendum
Od godz. 24:00 w piątek do zakończenia głosowania w niedzielę (22:00), w całej Polsce trwa cisza referendalna. W tym czasie zabronione jest informowanie o frekwencji, zachęcanie lub zniechęcanie do wzięcia udziału w głosowaniu, informowanie o genezie referendum, w tym dyskusja nad jednomandatowymi okręgami wyborczymi, komentowanie oraz wydawanie ocen dotyczących liczby osób, które wzięły udział w głosowaniu, prezentowanie wypowiedzi, w tym archiwalnych, osób opowiadających się za udziałem w referendum lub nawołujących do niebrania udziału w referendum.
Kto ma prawo głosować w referendum?
Prawo udziału w referendum 6 września 2015 mają obywatele polscy, którzy: – najpóźniej w dniu głosowania (6.09.2015) kończą 18 lat, – nie zostali pozbawieni praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, – nie zostali ubezwłasnowolnieni prawomocnym orzeczeniem sądu, – nie zostali pozbawieni praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
Pytania na referendum
Obywatele w niedzielę będą odpowiadać na trzy pytania:
1.
Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?
2.
Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?
3.
Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?
Lokale referendalne w gminie Kaczory
Referenda nadużywane do celów partyjnych nie są narzędziem demokracji, nie są narzędziem władzy ludu. Są narzędziem tych, którzy ludem chcą manipulować – tak jest w tym przypadku i się dziwią politycy, że taka niska frekwencja jest!!! stawiam na 20%?