Pudełko zwane wyobraźnią podsumowane

28 lutego, 2016

_DSC7618

KACZORY, RZADKOWO – PIŁA. W miniony piątek w Młodzieżowym Domu Kultury w Pile odbyło się uroczyste podsumowanie innowacji pedagogicznej „Otwórzmy pudełko zwane wyobraźnią – integracja przez sztukę”. W uroczystości wzięli udział uczestnicy innowacji: uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w Kaczorach oraz uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Rzadkowie.

Autorki innowacji: Joanna Stachowiak nauczycielka Szkoły Podstawowej w Kaczorach, Małgorzata Plata z Nadleśnictwa w Kaczorach i Barbara Rutkowska nauczycielka Zespołu Szkół Specjalnych w Kaczorach przedstawiły zamierzenia, sposoby realizacji oraz efekty innowacji.

(PREZENTACJE: JOANNY STACHOWIAK , MAŁGORZATY PLATY i BARBARY RUTKOWSKIEJ )

Wcześniej podejmowałyśmy już różne wspólne akcje, które miały na celu integrację uczniów obu szkół, nigdy jednak nie miały one charakteru tak kompleksowego i zakrojonego na taką skalę – mówiły autorki innowacji . – Wiedziałyśmy, jak trudno przełamać bariery dzielące uczniów. Posłużyłyśmy się sztuką, która daje nieograniczone możliwości kreacji, by dotrzeć do tego zakresu wrażliwości naszych wychowanków, która pozwoliła na trwałą zmianę ich podejścia do osób mających różnorodne problemy, jak również do sztuki. Dzięki podjętym działaniom nasi wychowankowie stali się dla siebie równorzędnymi parterami, mogącymi w przyszłości współpracować ze sobą na różnych płaszczyznach. W związku z tym, że dzieci interesują się światem przyrody, częstym tematem ich prac były zwierzęta, rośliny, ekologia.
Po pierwszych próbach oraz widocznym zainteresowaniu uczniów tym rodzajem współpracy stworzyłyśmy programy zajęć, który obejmował wiadomości i umiejętności z zakresu różnych dziedzin sztuki oraz przyrody. Ze względu na specyfikę placówek pewne zagadnienia programowe były realizowane odrębnie.

Cele innowacji zostały osiągnięte. Uczniowie podczas zajęć prowadzonych przez specjalistów utrwalili oraz poszerzyli swoją wiedzę z zakresu różnych dziedzin sztuki: poezji, plastyki, muzyki. Następnie wykorzystali wiadomości do tworzenia własnych utworów, prac plastycznych, prezentacji multimedialnych, scenariuszy,  inscenizacji.

Podstawowe zajęcia odbywały się ze względów organizacyjnych odrębnie w macierzystych placówkach. Po każdym cyklu zajęć, który kończył się wykonaniem określonej pracy, uczniowie spotykali się by omówić proces powstawania dzieł i przygotować się do następnego zadania.

Oprócz metodycznych informacji dotyczących teorii innowacyjności pracy pedagogicznej, które usłyszeliśmy od autorek projektu, na uroczystości zaprezentowali się uczniowie obu placówek. Występy rozpoczęły uczennice z kaczorskiej podstawówki, które zaśpiewały kilka piosenek. Potem dzieci wyrecytowały wiersz Zbigniewa Herberta pt. „Pudełko zwane wyobraźnią”. Wszystkich uczestników spotkania najbardziej zintegrowała wspólna zabawa w „puszczanie samolotów”.

Kolejnym elementem uroczystości była zaimprowizowana lekcja na temat , „Co jeden mały listek może dać drugiemu, gdy wokół wieje zimny wiatr”. Następnie uczestników i gości poproszono o wyrażenie swojej opinii o tym, co dzisiaj zobaczyli i usłyszeli na temat innowacji. Oto niektóre z nich:

– Najbardziej podobała mi się współpraca. Wszyscy chętnie sobie pomagali.
– Zyskałem przyjaciół.
– Miałam podczas zajęć świetny humor.
– Nauczyłam się inaczej patrzeć na swoje problemy.
– Zrozumiałem jakie trudności stoją przed innymi i że powinienem więcej od siebie dawać.
– Różne formy sztuki, z którymi się zetknęłam, ubarwiły moje życie.
– W Kalinie odgrywaliśmy scenki dotyczące życia drzew.
– Robienie kanapek i wspólna lekcja podczas której czytaliśmy opowiadanie o liściach na długo zostaną w mojej pamięci.

Wszyscy uczestnicy wyrazili chęć do dalszych działań.

Na zakończenie rozdano podziękowania osobom, które współpracowały przy realizacji innowacji.

Na uroczystym podsumowaniu wśród zaproszonych gości znaleźli się: Eligiusz Komarowski członek Zarządu Powiatu w Pile, Grażyna Wolska z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, Henryk Liszkiewicz wizytator Delegatury w Pile Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Romuald Burczyk prezes Bizness Communication Group Piła, Ewa Czajka dyrektor Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Pile, Zdzisława Kępczyńska dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Przedszkoli w Kaczorach, Anna Kałka edukator Nadleśnictwa „Zdrojowa Góra” w Pile, Ilona Gronowska dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pile, Sabina Michniewicz dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Rzadkowie, Katarzyna Maruda dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej w Pile, Beata Balcerowicz dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pile, Urszula Mrall dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile, Jan Balcerzak – PTTK Piła, Magdalena Michałek członek zarządu Rady Rodziców w Kaczorach, Ewa Barteńka kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rzadkowie oraz młodzież ze szkół pilskich i uczestnicy WTZ-ów.