Henryk Stokłosa uhonorowany orderem Św. Stanisława

4 grudnia, 2017

ŚMIŁOWO – POZNAŃ. Z inicjatywy Mariana Króla współtwórcy Królewskiego Orderu św. Stanisława w Poznaniu a zarazem jego X Wielkiego Mistrza 2 grudnia br. w Sali Lubrańskiego UAM w Poznaniu odbyły się jubileuszowe obchody 20-lecia działalności Konfraterni Poznańskiej Orderu.

Po wprowadzeniu proporca Konfraterni przystąpiono do 166 Inwestytury, podczas której przyjęto czterech postulatów. Wśród nich znalazł się były senator RP z regionu pilskiego Henryk Stokłosa. Pilski przedsiębiorca odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Świętego Stanisława i przyjęty w poczet Kawalerów Orderu Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. Uhonorowano go również odznaczeniem z okazji XX-lecia konfraterni poznańskiej.



– Święty Stanisław – powiedział nam senator ze Śmiłowa – jest postacią tak znaczącą dla naszej historii, że nie sposób jej przecenić. Dla losów Polski ważna jest pośmiertna rola, jaką odegrał on w stronnictwie dążącym do zjednoczenia piastowskich ziem w czasie rozbicia dzielnicowego. Powstała wówczas – do dziś powtarzana – głośna metafora, że tak jak obcięte członki Męczennika zrosły się w sposób cudowny, tak za jego wstawiennictwem zjednoczą się ziemie dzielone wciąż niezgodą książąt. Nie bez powodu przypominam tę metaforę, bowiem dziś Polacy są znowu podzieleni i skłóceni. Socjologowie twierdzą, że żyjemy w państwie, w którym zwalczają się dwa wrogie plemiona. Stwarza to realne zagrożenie dla niepodległości Polski. I dlatego tak bliski i tak potrzebny Polakom jest dziś kult św. Stanisława.

Po Inwestyturze nastąpiła cześć jubileuszowa uroczystości, którą wypełniły wykłady (między innymi na temat „Św Stanisław BM – Polak pierwszym patronem Polski”) oraz dyskusja.

Order Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika ustanowiony został 7 maja 1765 przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który został jego pierwszym Wielkim Mistrzem. Był wzorowany na saskim Orderze Świętego Henryka, od którego różnił się kilkoma szczegółami i zajmował wówczas drugie miejsce w hierarchii polskich orderów, po Orderze Orła Białego, a przed ustanowionym w 1792 Orderem Virtuti Militari. Nadawany był corocznie 8 maja, podczas uroczystości ku czci św. Stanisława w kościele Św. Krzyża w Warszawie. Jego otrzymanie miało być zachętą do dalszej służby publicznej.

W 1979 r. wskrzesił go Juliusz Nowina-Sokolnicki, mieszkający w Anglii Polak. Dziś działa w Polsce 10 stowarzyszeń i kapituł przyznających order świętego Stanisława, każda ma osobnego mistrza i prowadzi rejestr dam i kawalerów.

[ZN]