Agresorem, czy ofiarą? Kim jestem?

27 maja, 2017

ŚMIŁOWO. Pod takim hasłem w Szkole Podstawowej w Śmiłowie, z inicjatywy nauczycielki Wioletty Janowskiej, odbyły się warsztaty dla uczniów klas I-III przy udziale policjantów Posterunku Policji w Kaczorach – mł. asp. Macieja Mandelke i sierż. sztab. Łukasza Kujawy.

„Wojtek popchnął Kasię, Asia obgaduje Sylwię, Weronika przezywa Kubę, Marek zniszczył piórnik Kamili, Bartek zamknął w szkolnej toalecie Alka, Kasia opluła Kingę, a Oliwia z Jolą wyśmiewają Krysię…”. Takie i podobne scenki rodzajowe przygotowali dla najmłodszych uczniowie klasy VI, starając się pokazać kilka uczniowskich zachowań, które mogąbyć lub już są już przemocą, z jaką na co dzień dzieci spotkać mogą się w szkole.



Zaraz potem przystąpiono do omawiania poszczególnych scenek. Najczęściej wymieniane przez dzieci zachowania ze szkolnych, i nie tylko, doświadczeń, to pokrzykiwanie na siebie, obraźliwe słowa, popychanie, przezywanie, wyśmiewanie, obgadywanie-plotkowanie. Dyskutowano również o tym, czy proszenie o pomoc dorosłych (nauczycieli, wychowawców, rodziców) w trudnych dla dzieci sytuacjach w relacjach z kolegami to „skarżenie”, czy reagowanie na przemoc?

Efektem spotkania były konkretne wnioski, do których doszły same dzieci: Plucie, popychanie, wyśmiewanie się, przezywanie, są naganne i nie pochwalamy ich, mówimy stanowcze „NIE” tego typu sytuacjom i nie będziemy ich nigdy tolerować!

[Wioletta Janowska]

Nauka i zabawa. To przemawia do pierwszaków