80 lat parafii w Rzadkowie. Biskup Tyrawa: Zaangażujmy się w życie kościoła

18 listopada, 2017

RZADKOWO. – Każdy jubileusz jest sięganiem wstecz oraz podsumowaniem dotychczasowego okresu. Jego świętowanie ma być także impulsem do większego zaangażowania się w życie Kościoła – te słowa biskupa ordynariusza Jana Tyrawy, pasterza diecezji bydgoskiej, były motywem przewodnim uroczystości 80-lecia parafii Matki Boskiej Anielskiej w Rzadkowie.

Msza święta, która była zwieńczeniem obchodów jubileuszowych, odbyła się w minioną niedzielę. Obok biskupa, który ją celebrował, wzięli w niej udział kapłani z sąsiednich parafii, zaproszeni goście oraz mieszkańcy, którzy przybyli na uroczystość i aktywnie w niej uczestniczyli. Kinga Frączek odczytała historię parafii, a przedstawiciele rady kościelnej podziękowali biskupowi Tyrawie za poprowadzenie mszy.



Głos zabrał również ksiądz Maciej Czerwiński proboszcz parafii: – Przed nami wiele wyzwań, a jubileusz jest dobrym czasem, aby o nich mówić. Powinniśmy pamiętać o codziennej modlitwie, także tej za kapłanów, o respektowaniu przykazań, o okazywaniu miłości drugiemu człowiekowi. Natomiast my, księża, musimy również pamiętać, że w każdym człowieku spotykamy samego Boga. Kościół to nie tylko instytucja, to przede wszystkim wspólnota odpowiedzialna za głoszenie Ewangelii.

– Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Anielskiej w Rzadkowie – pisze autor tablicy znajdującej się w jego kruchcie – jest malowniczo położony w dolinie Noteci. Od strony wschodniej otaczają go Wzgórza Rzadkowskie, a od zachodniej Wzgórza Morzewskie.

Do roku 1935 wioski: Byszewice, Prawomyśl, Rzadkowo i Równopole należały do parafii w Miasteczku Krajeńskim. Na mocy dekretu ks. kardynała Augusta Hlonda z 13 listopada 1936 roku w Rzadkowie przy kaplicy Matki Boskiej Łaskawej zbudowanej w 1848 roku została erygowana parafia. Budowę świątyni rozpoczęto w rok później, a już w listopadzie 1937 roku, a więc zaledwie po kilku miesiącach odbyło się jej poświęcenie.

Teren pod budowę kościoła ofiarował dziedzic Adam Tołkacz, a przewodniczącym komitetu budowy był ks. proboszcz Feliks Niedbał z Miasteczka Krajeńskiego. Fundusze pochodziły za składek parafian a także z ofiar napływających z całej Polski.

W czasie okupacji kościół podzielił losy niemal wszystkich placówek sakralnych w naszym regionie. Został zamknięty i obrabowany. Zniknęły między innymi szaty i naczynia liturgiczne. W 1944 roku urządzono w kościele obóz dla 180 ludzi spędzonych tu do budowy okopów.

Po wojnie dzięki zabiegom ks. proboszcza Baranowskiego z Miasteczka Krajeńskiego kościół został wyposażony w ławki i organy pochodzące ze zboru w Brzostowie przeznaczonego do rozbiórki.

12 kwietnia 1955 roku ks. biskup Jan Czerniak dokonał konsekracji kościoła, którego wewnętrzny wystrój wykonał w drewnie rzeźbiarz ludowy Gładych, autor kilku jeszcze tego typu przedsięwzięć w okolicy.

W ostatnich latach zmienił się wygląd wnętrza kościoła. Stare elementy odzyskały swój blask, a ołtarz po renowacji – nowy wygląd. Parafianie podjęli się również dużego remontu, jakim była wymiana oświetlenia, a przede wszystkim dachu na wieży i kościele.

Z parafii w Rzadkowie powołani na drogę kapłańską zostali księża: Antoni Kaźmierczak, Kazimierz Piosik, Rajmund Dardziński, Alojzy Misiak, Jan Lewandowski, Grzegorz Porzecki, Janusz Konysz i Sławomir Rajek. Natomiast od powstania parafii jej proboszczami byli kapłani: Edmund Binkowski, Leszek Kozłowski, Kazimierz Gałdyński. W 2004 roku proboszczem został mianowany ks. Maciej Czerwiński.

Historia nie musi być nudna. I nie jest…