15 lipca. Dzień bez telefonu komórkowego
15 lipca, 2015
Zainicjowany przez Internautów pomysł na wyłączenie telefonów na 24 godziny realizowany jest już po raz szósty. Na ile skutecznie? Jak się okazuje, wielu ludziom trudno jest się rozstać na dłużej z tym niezwykle popularnym urządzeniem. W krajach wysoko rozwiniętych pojawiają się nawet grupy wsparcia dla osób uzależnionych od telefonu. Hiszpańscy psychologowie alarmują: Nie chodzi nawet o nałogowe dzwonienie, co potrzebę „bycia w zasięgu”, do tego stopnia, że wyłączenie go lub, pozostawienie w domu – powoduje złe samopoczucie. Bez „komórki” czujemy się osamotnieni. Bezbronni…
Jak wynika z badań, bardziej do telefonu komórkowego przywiązani są mężczyźni. 60 procent z nich przyznało w sondażu, że nosi komórkę w kieszeni spodni – większość w prawej kieszeni. Natomiast 61 procent przedstawicielek płci pięknej ujawniło, że trzyma telefony w torebkach. Według badaczy, ma to negatywny wpływ na skuteczne odbieranie połączeń. Osoby noszące telefony w kieszeni nie odbierają zaledwie 30 procent połączeń przychodzących. Ci, którzy noszą komórki w torbach, nie mogą odpowiedzieć nawet na co drugi telefon.
Obecnie, wedle danych Głównego Urzędu Statystycznego z telefonu komórkowego korzysta 30 mln Polaków. Komórkę ma co czwarty mieszkaniec globu. Liczba użytkowników stale rośnie. I coraz częściej stajemy się jego „niewolnikami”.
*
W kwietniu telefon komórkowy obchodził swoje 41 urodziny. 3 kwietnia 1973 r. dr Martin Cooper wykonał pierwszą rozmowę przez telefon komórkowy, a miało to miejsce w Nowym Jorku. Ten wynalazek niewątpliwie zrewolucjonizował sposób komunikacji międzyludzkiej. Trudno sobie teraz wyobrazić jak kiedyś można się było umówić na spotkanie bez wcześniejszych konsultacji przez komórkę. Dzisiejsze telefony komórkowe są coraz mniejsze i lżejsze, a ta komórka z której wykonano pierwszą rozmowę (marki Motorola) miała wielkość cegły i ważyła ponad 0,8 kg (patrz foto).
A teraz nowsze wynalazki w dziedzinie telefonii komórkowej:
Pierwszy SMS został wysłany 3 grudnia 1992 r. przez inżyniera Neil’a Papworth’a, który przesłał na telefon komórkowy życzenia świąteczne do swoich kolegów z firmy Vodafone.
W lipcu 1999 r. 23-letni James Winsoar jako pierwszy stworzył logo i dzwonki do telefonu komórkowego, a te grafiki i melodyjki dostępne były początkowo tylko dla telefonów Nokia. Na szczęście szybko pojawiły się elementy dla innych marek telefonów (i wciąż ich przybywa).
W telefonach komórkowych pojawiła się stosunkowo niedawno możliwość połączenia z Internetem, aparatem telefonicznym można robić zdjęcia i filmy. Możliwości jest coraz więcej, pojawiają się nowe wynalazki. Co jeszcze nas czeka?
Najnowsze komentarze