Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii
26 czerwca, 2015
Ponad 220 milionów osób na całym świecie zażywa narkotyki, w tym heroinę, kokainę, konopie indyjskie, środki halucynogenne i amfetaminę – wynika z danych ONZ. W Polsce jest od 40 do 60 tys. uzależnionych oraz od 400 do 600 tys. osób zażywających narkotyki. Nieoficjalnie mówi się nawet o 1,5 mln osób biorących narkotyki. Według Ministerstwa Zdrowia, około 30 proc. młodzieży szkolnej miało kontakt z narkotykami, natomiast co dziesiąty nastolatek przyznaje, że „eksperymentował” z amfetaminą i heroiną. Najwięcej narkomanów jest wśród uczniów, właśnie w szkołach rozprowadzanych jest najwięcej bo około 70 proc. narkotyków. Najpopularniejszymi używkami są: marihuana i haszysz, leki nasenne i uspokajające, środki do wdychania, amfetamina. Coraz częściej nastolatki sięgają także po heroinę.
W Wielkopolsce bliskość granicy z Niemcami przekłada się na łatwy kontakt z narkotykami i nowymi trendami oraz wynikającymi z tych kontaktów ryzykownymi zachowaniami. Obowiązuje u nas „unijna” moda na narkotyki z grupy psychostymulatorów, Przedział wiekowy nieletnich używających narkotyków oscyluje pomiędzy 15 a 17 rokiem życia. Odnotowano również pojedyncze przypadki pierwszych kontaktów z narkotykami uczniów szkół podstawowych – przed ukończeniem 13 roku życia. Pod względem stwierdzonych przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii Wielkopolska znajdowała się na 3. miejscu w skali kraju.
*
Organizacje i instytucje powołane do walki z narkomanią organizują wiele akcji antynarkotykowych, których celem jest uświadamianie zagrożeń wynikających z uzależnienia, ostrzeganie i zapobieganie zjawisku. Jedną z nich jest Monar.. jest to apolityczna organizacja pozarządowa, stowarzyszenie, zarejestrowane w 1981 r. i działające na terenie całej Polski. Monar jest jedną z największych tego rodzaju organizacji na świecie. Udziela pomocy rocznie ponad 20 tysiącom osób w 135 placówkach różnego typu. Jego założycielem był nieżyjący już Marek Kotański.
*
Jak rozpoznać, że najbliższy ci człowiek zaczął brać narkotyki? Masz prawo sądzić, że dzieje się coś niedobrego, gdy zauważysz kilka z wymienionych niżej objawów równocześnie:
- oddala się od ciebie, staje się obcy, mimo że wcześniej byliście blisko.
- wyraża niechęć do rozmów, unika kontaktu, kręci w rozmowie, kłamie.
- ma kłopoty z pracą lub nauką, choć wcześniej dobrze sobie radził.
- jest niecierpliwy, rozdrażniony, na zmianę pobudzony lub ospały, sypia o dziwnych porach.
- znika często wciągu dnia z domu pod dowolnym pretekstem i stara się unikać kontaktu po powrocie, wraca bardzo późno lub bez uzgodnienia nocuje poza domem.
- ma nowych znajomych, których nie chce zapraszać do domu.
- kwestionuje szkodliwość narkotyków, uważa, że powinny być zalegalizowane
- ma nadmierny apetyt lub nie ma apetytu.
- ma przekrwione oczy, zwężone lub rozszerzone źrenice, przewlekły katar.
- chowa przed tobą fifki i fajki różnych kształtów, bibułki do skrętów, biały proszek, pastylki nieznanego pochodzenia, opalone folie aluminiowe, leki bez recept, nieznane chemikalia
- z domu znikają pieniądze i wartościowe przedmioty.
(ZN)
Najnowsze komentarze